Dňa 26. 10. 2021 sa v auditóriu EZŠ konalo podujatie v rámci predosláv založenia školy s názvom Back to the Roots. Zámerom akcie bolo priblížiť žiakom iné kultúry, národnosti a ich rozmanitosť. Niekoľko rodičov našich žiakov, ktorých korene siahajú za hranice Slovenska, si pre nás pripravilo zaujímavý program: porozprávali nám o krajine, z ktorej pochádzajú, ukázali nám predmety symbolizujúce ich kultúru, naučili nás základné fázy toho-ktorého jazyka a doniesli tradičné jedlá a pochutiny.
Ako prvú krajinu nám predstavila p. Blinová, Rusko. Je to krajina mnohých národov, ktorá má bohatú kultúru. Mali sme možnosť vidieť typický ruský kroj, samovar a matriošky. Ruské zvyky spájajú dávnu minulosť so súčasnosťou. Zaujímavosťou je palacinkovy týždeň, ktorý sa v Rusku slávi vždy koncom februára - všetci vtedy pečú palacinky na oslavu toho, že sa skončila zima. Súčasťou programu bola aj ukážka ruského jazyka a azbuky.
Druhou krajinou, ktorú sme mali možnosť lepšie spoznať, bola Nigéria. Práve odtiaľ pochádza otec žiačky Tary Uzoma Nana. Je z kmeňa Igbo a okrem priblíženia nigérijskej mentality formou zaujímavého rozprávania si pre nás obliekol aj ručne vyrábaný tradičný kroj.
Študentka EGJT Monika Stachová sa narodila a 13 rokov žila vo Veľkej Británii. Na svojej krajine si najviac váži ich charitatívne cítenie. Na ukážku nám priniesla náramky a odznaky, ktoré si priniesla z charitatívneho obchodu v Británii. Monika nám prezradila, že jej najobľúbenejším jedlom bol Shepherd's pie.
Na bilingválnej škole by nemal chýbať výklad v angličtine, ktorú reprezentoval ocko študentky gymnázia Emmy Kehoe s jeho rodnou krajinou, Írskom. Írske ragby, štvorlístky a Guinness - to všetko neodlúčiteľne patrí k tejto krajine. Na záver nemohol chýbať chutný hrozienkový koláč s receptom od jeho manželky.
Poslednou rodinou, ktorá prezentovala svoju kultúru, bola rodina Winatovcov. Tí nám predstavili hneď tri rozličné kultúry - indonézsku, holandskú a poľskú. Indonézia je krajinou bohatou na tradície. Ľudia sú stále usmiati a veľmi úctiví k hosťom - hosť z domu nikdy nesmie odísť hladný. To sme si vyskúšali na vlastnej koži, pretože nám bolo ponúknutých hneď niekoľko jedál - od typických rezancov, cez vyprážané chipsy až po veľmi netradičný zelený koláč. Jonathan Winata nás naučil hneď niekoľko fráz, bez ktorých sa v Indonézii nezaobídeme: selamat siang (dobrý deň), selamat pagi (dobré ráno), silakan (prosím), terima kasih (ďakujem). Z Holandska nám priniesli drevenú obuv a tulipány. Poľsko je zas typické krówkami, želatínou, či paštétami.
Toto podujatie nám ukázalo, že naša škola je otvorená iným národom, menšinám a že nás zaujíma, ako fungujú multikultúrne rodiny. Všetkých nás predsa spája jedno - anglický jazyk. Práve preto je bilingválne vzdelávanie veľmi dôležité.
Poďakovanie patrí pani učiteľke Kataríne Droppovej a pani profesorke Ivane Humenej za zorganizovanie príjemného programu pre žiakov a študentov ESŠ, a taktiež všetkým prednášajúcim za to, že sme sa vďaka nim mohli niečo nové naučiť.
Text: Martina Devečková, septima
Fotografie: Mgr. I. Humená, Ing. J. Skerl
Comments